Wypowiedzenie ubezpieczenia OC i AC – różnice

Wypowiedzenie ubezpieczenia OC i AC może nastąpić w ściśle określonych warunkach. Między rezygnacją z obowiązkowego ubezpieczenia OC oraz dobrowolnej polisy AC istnieją pewne różnice, które w tym artykule krótko wyjaśnię, aby nikt nie miał problemu z wypowiedzeniem umowy.

Jak wypowiadać OC? Można złożyć dokument bezpośrednio u agenta ubezpieczeniowego, który reprezentuje danego ubezpieczyciela. Wypowiedzenie można również wysłać listem poleconym, korzystając z usług Poczty Polskiej. Należy zachować potwierdzenie. W takiej sytuacji liczy się data nadania – jeśli korzystamy z usług kurierskich, będzie liczyła się data doręczenia pisma do ubezpieczyciela, więc wtedy dokument należy wysłać odpowiednio wcześnie. Wypowiedzenie AC można złożyć w identyczny sposób.

Zarówno z ubezpieczenia OC, jak i AC, można zrezygnować do 30 dni po podpisaniu umowy. Ma się na to 7 dni, jeżeli jest się przedsiębiorcą. Wtedy należy tylko zapłacić za okres, w którym obowiązywała ochrona ubezpieczeniowa.

OC można wypowiedzieć w sytuacji, w której:

  • dobiega końca umowa i chcesz kupić polisę u innego ubezpieczyciela,
  • Twój samochód uległ kasacji lub trwałej stracie,
  • nabyłeś samochód od innego kierowcy i nie chcesz kontynuować jego ubezpieczenia OC.

AC można wypowiedzieć w sytuacji, w której:

  • otrzymaliśmy wypłatę odszkodowania lub towarzystwo ubezpieczeniowe zwleka z jego wypłatą (wtedy również można się ubiegać o zwrot niewykorzystanej składki),
  • sprzedaliśmy samochód – polisa AC automatycznie przestaje obowiązywać w chwili sprzedaży, ale jeżeli chcemy odzyskać część należnych składek, należy złożyć u ubezpieczyciela odpowiednie dokumenty. Trzeba wtedy przedstawić kopię umowy kupna-sprzedaży.

Przydatne informacje znajdziesz również na: https://motoryzacja.interia.pl/artykul-sponsorowany/news-rezygnacja-z-ubezpieczenia-auta-jak-i-kiedy-wypowiedziec-oc,nId,5781735

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *